СТАРА И РЕТКА КЊИГА У САВРЕМЕНОМ КАЛЕИДОСКОПУ

Пожаревљани су  имали јединствену прилику да присуствују промоцији драгоценог каталога ,,Стара и ретка књига у пожаревачком крају'', у издању Библиотеке, а под покровитељством Министарства културе и информисања РС. Госта Библиотеке, проф. др Жељка Вучковића, декана и редовног професора библиотекарства на Педагошком факултету у Сомбору, као и Веру Зарић Митровић и Татјану Живковић, ауторке књиге, представила је Беба Станковић, директорка Библиотеке и уредница Каталога.

Стара и ретка има своје место, своју причу и даје печат просторији у којој се налази. Спајајући прошлост и будућност пружа духовно богатство и потпуније знање о историјским, књижевним, језичким и социолошким дешавањима. Намена овог фонда је да се традиција и културна баштина заштите и сачувају од пропадања и заборава. Како је библиотека складиште културе једне нације, она истовремено представља идентитет једне земље и једне епохе, а то је један од циљева библиотеке-свеобухватност. Библиотекар као архитекта гради своју збирку као здање у којем и љубитељи старе и ретке књиге проналазе свој пут, било да је он од папира или дигитализован. Библиотека од папира је симбол наше амбиције да будемо свезнајући, а дигитализована је симбол наших хтења да будемо свеприсутни. Чување старе књиге је доказ наше снажне вере у ванвременско постојање.