ШТА ДА ЧИТАМ?

,,Књижевне новине'' и ,,Стиг''

У  Народној  библиотеци ,,Илија М. Петровић'' Пожаревац, 21. децембра 2017. године,  уз присуство гостију др Миће Цвијетића главног и одговорног уредника ,,Књижевних новина” и чланова редакције Бранислава Вељковића, Зорана Радисављевића и Гроздане Лучић Лалић, као и Милисава Миленковића, главног и одговорног уредника часописа ,,Стиг'' представљен је нови број ,,Књижевних новина'' и нови број часописа ,,Стиг''.

Часопис ,,Стиг'' излази већ 48 година, четири пута годишње. Милисав Миленковић истакао је најзначајније прилоге у овом броју, а посебно прилоге о чешким песницима.

У овом издању ,,Књижевних новина'' акценат је стављен на 62. Међународни сајам књига у Београду. ,,Књижевне новине'' су биле званично гласило Савеза књижевника Југославије, да би, потом, прерасле у гласило Удружења књижевника Србије. Југословенски карактер обезбеђивали су му не само објављени књижевни садржаји, већ и састави редакције, уређивачких одбора и издавачких савета.

,,Књижевне новине'', данашње гласило Удружења књижевника Србије, бележи традицију од 65 година излажења. Први број појавио се из штампе 17. фебруара 1948. године, а уредили су га револуционар Јован Поповић и надреалиста Милан Дединац.

У ,,Књижевним новинама'' од самих почетака и све деценије касније, сарађивали су најпознатији српски и југословенски писци: Исидора Секулић, Иво Андрић, Десанка Максимовић, Бранко Ћопић, Милорад Панић- Суреп, Ото Бихаљи-Мерин, Миодраг Павловић, Скендер Куленовић, Меша Селимовић, Блажо Конески, Славко Михалић, Славко Јаневски, Стеван Раичковић, Изет Сарајлић, Јара Рибникар, Александар Вучо, Борис Пекић, Данило Киш, Момо Капор, Радомир Константиновић, Зуко Џумхур, Миодраг Булатовић, Томаж Саламун, Слободан Шнајдер...

,,Књижевне новине'' јесу сведочанство  књижевног и културног живота, њихових токова, процеса и преображаја.