ШТА ДА ЧИТАМ?

НЕГУЈМО СРПСКИ ЈЕЗИК!

Дечје одељење Народне библиотеке ,,Илија М. Петровић'' наставља са радионицама које се баве неговањем матерњег језика. Овог пута, 27. марта, 2017. године, старији разреди ОШ ,,Свети Сава'' учествовали су у радионици Негујмо српски језик, коју су припремиле библиотекарке Славица Вучинић и Александра Миленковић.

Ђаци су били подстакнути на размишљање о речима које су чули стотину пута у свакодневном говору. Подсетили су се и колико једна реч може имати синонима, као и да речи имају велику покретачку снагу. Уверили су се да се култивисаним говором може постићи и оно што се чини немогућим. Наш народ је сажео то искуство у једну мудру изреку, која гласи: ,,Лепа реч гвоздена врата отвара.'' Сазнали су да језик није само средство комуникације, већ да се у њему крије и наша историја, национални идентитет, менталитет, поглед на свет и време у коме живимо. Видели су да је коришћење језика права вештина, а да је сам језик оруђе чија примена може да прерасте у уметност.